×
جستجو
درباره نظربین
نظربین نظرات کاربران را به صورت هوشمند و خودکار بررسی و نظرات نا متعارف را فیلتر می کند. سرویس نظربین با بهره گیری از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی قابلیت هایی را به شما ارائه می دهد: تشخیص زبان محاوره، غلط املایی و تکرار لیست کلمات وجملات سفارشی راه‌اندازی آسان به‌روزرسانی لحظه‌ای ارایه سرویس به صورت 24 / 7 حذف ایمیل، تلفن و آدرس تبلیغاتی
گالری تصاویر
جستجو
درباره نظربین
نظربین اولین بستر سالم سازی هوشمند محتوای تولید شده کاربران در اینترنت (UGC) به زبان فارسی است که محتوای تولید شده توسط کاربران، از جمله متن و عکس را پیش از انتشار به صورت هوشمند و خودکار بررسی کرده و تنها محتوای سالم را منتشر می‌کند؛ همچنین در این سامانه از الگوریتم‌های هوشمند بومی استفاده شده است.
گالری تصاویر
تکنولوژی‌های پرچم دار سال 2018
شنبه 1 ارديبهشت 1397

با گذر از سال 2017 که با تکنولوژی واقعیت مجازی و معرفی چند گوشی و تبلت جدید گذشت به سراغ روند‌های تکنولوژی در سال 2018 می‌رویم.
شاید حداقل استفاده از تکنولوژی‌های جدید در راستای برقراری ارتباط بهتر کاربران با یکدیگر و با شرکت‌ها باشد اما این تکنولوژی‌ها بی‌تردید قابلیت‌ها‌یی فراتر از این خواهند داشت. تکنولوژی‌های جدید نه تنها نحوه برقراری ارتباط ما با یکدیگر را تغییر می‌دهند بلکه توانایی تغییر سبک زندگی را نیز دارند.
روند‌های تکنولوژی سال 2018 چه هستند و چگونه زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

 

نفوذ هوش مصنوعی

اولین تکنولوژی، هوش مصنوعی است. هوش مصنوعی عمدتا در الگوریتم‌های یادگیری ماشین نمایان می‌شود. در سال 2018 فقط شاهد سرمایه گذاری در حوزه دانش هوش مصنوعی نیستیم بلکه این تکنولوژی در طیف گسترده‌ای از اپلیکیشن‌های کاربردی استفاده خواهد شد و به جای تمرکز بر یک هدف - ارتباط با انسان یا استفاده در بازی‌ها - در هر بستر، برنامه یا دستگاهی استفاده می‌شود؛ در این سال شاهد بیشترین شتاب، در زمینه هوش مصنوعی، خواهیم بود. شاید هوش مصنوعی به آن سطح از پیچیدگی که در نظر ما است نرسیده باشد ولی تا پایان سال 2018 مبنای انواع تکنولوژی خواهد شد.

 

تمرکز دیجیتالی

در طول دهه گذشته ما شاهد ورود انواع مختلفی از دستگاه‌های دیجیتال مانند گوشی تلفن، تبلت، تلویزیون هوشمند و دهها دستگاه هوشمند دیگر به بازار بودیم؛ دستگاه‌های دیجیتال و هوشمند سرتاسر زندگی روزمره ما را در بر گرفته‌اند به‌طوری‌که، برای مدیریت هر یک از کارها و فعالیت‌های روزانه خود از اپلیکیشن‌های منحصر‌به‌فردی استفاده می‌کنیم. پیشرفت استفاده از دستگاه‌های هوشمند به صورتی است که کاربران به دنبال ابزاری هستند که به توانند از طریق آن فعالیت‌های زندگی روزانه خود را به صورت متمرکز و از طریق یک دستگاه مدیریت کنند. Smart Speakers گامی موثر در این راستا هستند. با این حال در سال 2018 ممکن است شاهد تکنولوژی بهتری در این زمینه باشیم.

 

تکنولوژی اینترنت نسل ۵

بر اساس زمان‌بندی‌ها، احتمالا در پایان سال 2018 شاهد ورود تکنولوژی نسل ۵ به بازار خواهیم بود. اینترنت نسل 5، 10 برابر سریع‌تر از اینترنت نسل 4 است و حتی می‌تواند سرعتی فراتر از بسیاری از اینترنت‌های خانگی داشته باشد؛ درسال 2018 کاربران، مهندسان و توسعه‌دهندگان باید آماده انقلابی عظیم در سرعت اینترنت باشند.

 

داده‌های فراوان

در حال حاضر هر شرکتی، قدرت فوق‌العاده اطلاعات و داده را درک کرده است؛ به طوری که جمع آوری داده‌ها به اولویت اول شرکت‌ها تبدیل شده است. استفاده روزانه کاربران از Smart Speakers و اعتماد به دستگاه‌های دیجیتال برای انجام فعالیت‌های روزانه، باعث می‌شود که شرکت‌ها به حجم عظیمی از داده‌های شخصی کاربران دسترسی داشته باشند و از این اطلاعات شخصی در مقوله تجارت استفاده کنند. این روند پیامد‌های مثبت و منفی بسیاری را به همراه دارد؛ از جمله، کاهش حریم شخصی، تبلیغات هدفمند و بهترین نتیجه آن می‌تواند در بهبود الگوریتم‌های بخش مراقبت‌های بهداشتی باشد.

 

کارکنان اتوماتیک

آیا موقعیت شغلی شما با یک ماشین اتوماتیک جایگزین شده است؟ در حال حاضر هوش مصنوعی به اندازه‌ای پیشرفت کرده است که بتواند جایگزین برخی از فعالیت‌های انسانی باشد. به عنوان مثال در سال 2013 الگوریتمی معرفی شد که با دریافت اطلاعات پایه می‌توانست مقالات خبری بنویسد.
آیا سال 2018 زمانی است که موقعیت‌های شغلی انسان‌ها به طور کامل، توسط ماشین‌های جدید جایگزین خواهند شد؟ قطعا این اتفاق نخواهد افتاد ولی شاهد تحولات شغلی بسیاری در این زمینه خواهیم بود. تحقق این مسئله که مشاغل به طور کامل توسط ماشین‌های اتوماتیک جایگزین خواهند شد بسیار کم است ولی در این سال به سمت هر چه اتوماتیک‌تر شدن و کاهش استفاده از نیروی انسانی، پیش خواهیم رفت؛ پس بهتر است مسیر شغلی خود را با این تحولات هماهنگ کنیم.

 

گفت‌و‌گو از نوع رباتی

تا چندین سال پیش، نتایج جست‌و‌جو‌های صوتی چندان قابل اعتماد نبودند؛ در حال حاضر درصد خطا در اینگونه جست‌و‌جو‌ها کاهش یافته و قابل اعتماد‌تر شده‌اند. در آخرین تست نرم‌افزار تشخیص صدای ماکرو‌سافت، درصد خطا 5.1 بوده است؛ همچنین در این نرم‌افراز، قدرت تشخیص گفتار انسانی نسبت به تشخیص نوشتار انسانی، بهتر است. در این سال، گفتار ربات‌ها نیز پیشرفت چشم‌‌گیری خواهد داشت و می‌توانیم شاهد گفت‌و‌گو‌های بی‌نظیری با آن‌ها باشیم. ما می‌توانیم با ربات‌ و دستگاه‌های هوشمند خود گفت‌‌و‌گو‌های دو‌طرفه‌ای را با درصد خطای کم داشته باشیم.

 

رابط کاربری شنیداری

سال 2018 می‌تواند سال مهمی در حوزه رابط کاربری باشد؛ در واقع با وجود Smart Speakers و بهبود جست‌و‌جو‌های صوتی، دیگر نیازی به نگاه کردن به صفحه نمایش برای ورود اطلاعات نیست. استفاده از دستگاه‌های رومیزی کاهش می‌یابد ولی همچنان استفاده از تلفن‌های همراه وجود خواهد شد. در بخش رابط کاربری امکانات شنیداری و دیداری بیشتر خواهد شد و کاربران به سرعت به این روند عادت خواهند کرد.


پیش‌بینی نحوه توسعه این روند‌ها در زندگی ما و اینکه از طریق چه نوع دستگاه‌ها‌یی اعمال خواهند شد بسیار سخت است اما در سال 2018 در این 7 زمینه پیشرفت اساسی خواهیم داشت. صرف نظر از اینکه ما در مورد تکنولوژی چگونه فکر می‌کنیم یا انگیزه اصلی ما از استفاده از آن چیست، به هر حال گجت‌ها و زیر ساخت‌ها در این سال می‌توانند ما را متحیر کنند.

 

 

 

 

 

 

2 دیدگاه
ناشنا س
دقیقا درسته
 
 
شنبه 15 ارديبهشت 1397
محمدرضا عفت پرور
راحتی واقعا خوبه و اینکه همه چیز مطابق انتظار آدم‌ها باشه اما به نظرم هر چی جلوتر میریم کنترل زندگی بیشتر از دستمون خارج میشه و فکر کنم یه زمانی برسه که مثل فیلم‌های علمی و تخیلی از دست رباط هم فرار کنیم.
 
 
شنبه 1 ارديبهشت 1397