×
جستجو
درباره نظربین
نظربین نظرات کاربران را به صورت هوشمند و خودکار بررسی و نظرات نا متعارف را فیلتر می کند. سرویس نظربین با بهره گیری از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی قابلیت هایی را به شما ارائه می دهد: تشخیص زبان محاوره، غلط املایی و تکرار لیست کلمات وجملات سفارشی راه‌اندازی آسان به‌روزرسانی لحظه‌ای ارایه سرویس به صورت 24 / 7 حذف ایمیل، تلفن و آدرس تبلیغاتی
گالری تصاویر
جستجو
درباره نظربین
نظربین اولین بستر سالم سازی هوشمند محتوای تولید شده کاربران در اینترنت (UGC) به زبان فارسی است که محتوای تولید شده توسط کاربران، از جمله متن و عکس را پیش از انتشار به صورت هوشمند و خودکار بررسی کرده و تنها محتوای سالم را منتشر می‌کند؛ همچنین در این سامانه از الگوریتم‌های هوشمند بومی استفاده شده است.
گالری تصاویر
ترولیسم یا دیکتاتوری
سه شنبه 1 اسفند 1396

اوباش اینترنتی یا ترول (به انگلیسی: Troll) در فضای اینترنتی به افرادی گفته می‌شود که با رفتار مخرب به دنبال جلب نظر کاربران دیگر، ایجاد تشنج و بیان مطالب محرک و توهین‌آمیز هستند. ترول فردی است که در فضاهای کاربر محور پیام‌هایی ارسال می‌کند که حاوی مطالب ناراحت کننده یا جنجال برانگیز است؛ در واقع اوباش اینترنتی با تحریک سایرین و با پیش کشیدن بحث‌های نامربوط و توهین آمیز، به دنبال مطرح کردن خود و متشنج کردن فضای گفتگو هستند.

 

در چه شرایطی کسب و کارها تصمیم می گیرند دسترسی کاربر را به صفحات اجتماعی کسب و کار محدود یا مسدود کنند؟

اطلاق ترول به یک کاربر امری نسبی است. به این معنی که نوشته‌های یک کاربر ممکن است از دید بخشی از کاربران خراب کاری و اوباشی‌گری تلقی شود ولی همان نوشته‌ها از دیدگاه عده‌ای دیگر، سازنده و مفید باشد. تشخیص نهایی اینکه چه نوشته‌ای تخریب گرانه و چه کاربری ترول است با کسب و کار است. جریمه کاربر خاطی می‌تواند محدود شدن استفاده از امکانات سایت یا صفحه اجتماعی کسب و کار، مسدود شدن کامنت‌ها یا حساب کاربری یا حتی وارد شدن آی پی کاربر در لیست سیاه باشد.
یکی از چالش‌های دائمی کسب و کارهای کاربر محور، مقابله با خرابکاری و در عین حال برقراری آزادی بیان است. آزادی بی حد و حصر، باعث تحمل رفتار و گفتارهای ترول در فضای مجازی می‌شود که در نهایت فضای آرام گفتگو را برهم می زند؛ از طرفی کنترل و حذف انتقادات هم به دیکتاتوری ختم می‌گردد.
کسب و کارها به منظور حفظ برند و هویت تجاری خود در مقابل ترول ها و تعرض افراد در فضای مجازی، نیاز به دستورالعملی برای استفاده کاربران از رسانه های اجتماعی خود دارند؛ بنابراین می‌توانند در مقابل افرادی که این دستورالعمل ها را پذیرفته و نقض می‌کنند، اقدامات لازم را انجام دهند.

 

اگر حساب کاربری کسب و کار شما در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، همچون اینستاگرام، از طرف ترول‌ها مورد تعرض قرار گرفت، چه می‌کنید؟

برندها توجه داشته باشند که نظرات و کامنت‌های مرتبط با خدمات مشتریان یا انتقاد از آن ها نباید حذف شود. اگر کامنت و پست های انتقادی مشتریان فعلی و بالقوه را حذف و سانسور کنید، باعث قضاوت‌های منفی مشتریان در مورد کسب و کار شما می‌شود. برخورد با اینگونه کامنت‌ها و نظرات مشتریان، باید با پذیرش واقعیت‌ها، حسن نیت و همدلی در رفتار، همراه باشد. اینگونه برخورد، نشان دهنده توانایی عذرخواهی، یادگیری و رشد کسب و کار شما است.
در حالی که شما را به صبر و درک متقابل در مقابل مشتریان تشویق می‌کنیم، اما در مقابل ترول‌ها و کسانی که قصد سوء استفاده و تخریب نام تجاری، کارمندان یا مشتریان شما را دارند، چه عکس العملی باید داشت! درمقابل کامنت‌های ترول‌ها نیازی به صبر نیست؛ بلکه شما می‌توانید با استفاده از حقوق کسب و کار خود در این گونه موارد، گذاشتن کامنت یا پست های غیر اخلاقی و توهین آمیز را ممنوع و حتی کامنت یا حساب فرد خاطی را مسدود کنید.
صفحه شبکه اجتماعی برند شما و آنچه در آن است، منعکس کننده کسب و کار شما و در عین حال یک فضای تعاملی برای همه است. حذف توهین‌ها و کامنت‌های غیر اخلاقی ترول‌ها، محیط اجتماعی را بهبود بخشده و زمان و تمرکز تیم‌های ارتباط با مشتری و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی را به مکالمات و مسائل واقعی معطوف می‌کند.
این توصیه در مورد اینستاگرام نیز صدق می‌کند. شما می‌توانید کاربر خاطی را بلاک کنید یا فقط کامنت غیر‌اخلاقی وی را پاک کنید. معمولا ترول‌ها بعد از حذف یا مسدود شدن کامنت‌هایشان، شروع به شکایت و اعتراض در مورد سرکوب آزادی بیان در صفحات دیگر، می‌کنند؛ اما باید توجه داشته باشید که دیدن کامنت‌های غیر اخلاقی و توهین آمیز در صفحه شبکه اجتماعی شما نیز تاثیر نامطلوبی بر سایر مشتریان شما می‌گذارد.
در نهایت کسب و کار برای شماست و تصمیم نهایی هم با شماست؛ به یاد داشته باشید، فضای اجتماعی که شما ایجاد می‌کنید، مانند مهمانی است که شما میزبان آن هستید. ایجاد فضای تعاملی آرام بر عهده میزبان است و به یا داشته باشید، مهمانان شما سزاوار احساس آرامش، راحتی و ایمنی هستند.