×
جستجو
درباره نظربین
نظربین نظرات کاربران را به صورت هوشمند و خودکار بررسی و نظرات نا متعارف را فیلتر می کند. سرویس نظربین با بهره گیری از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی قابلیت هایی را به شما ارائه می دهد: تشخیص زبان محاوره، غلط املایی و تکرار لیست کلمات وجملات سفارشی راه‌اندازی آسان به‌روزرسانی لحظه‌ای ارایه سرویس به صورت 24 / 7 حذف ایمیل، تلفن و آدرس تبلیغاتی
گالری تصاویر
جستجو
درباره نظربین
نظربین اولین بستر سالم سازی هوشمند محتوای تولید شده کاربران در اینترنت (UGC) به زبان فارسی است که محتوای تولید شده توسط کاربران، از جمله متن و عکس را پیش از انتشار به صورت هوشمند و خودکار بررسی کرده و تنها محتوای سالم را منتشر می‌کند؛ همچنین در این سامانه از الگوریتم‌های هوشمند بومی استفاده شده است.
گالری تصاویر
تأثیر محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) در بررسی محصولات در مرحله خرید آنلاین
شنبه 23 دى 1396

شبکه اجتماعی یک جامعه مجازی که مردم دنیا را از طریق بستر‌های مختلف مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام، یوتیوب و غیره بهم وصل می‌کند. در سال 2010، اینستاگرام به عنوان عضو جدیدی از خانواده رسانه‌های اجتماعی به بازار معرفی شد. چون این بستر با اسقبال بیشتری از طرف عموم روبه رو شد و پیچیدگی رسانه‌های دیگر را نداشت، فروشندگان شروع به فروش محصولات خود از طریق اینستاگرام کردند.

 

 

در حال حاضر نیز بسیاری از مشتریان ترجیح می‌دهند که از اینستاگرام خرید داشته باشند چون رابط کاربری بهتر دارد و بررسی صفحات راحت تر و خواندن کامنت‌های دیگر کاربران آسان تر از بسترهای دیگر است. بازخورد یا همان محتوای تولید شده توسط کاربران زمانی اتفاق می‌افتد که مشتریان قبلی تجربه خرید خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارند تا مشتریان بالقوه از آن مطلع شوند.

اینترنت تغییرات وسیع و سبک زندگی جدیدی را در زندگی مردم به وجود آورده و جزء نیاز‌های زندگی روزانه مردم شده است. امروزه خرید و فروش مستقل از مکان فیزیکی است، خریدار در هر زمان می‌تواند به اینترنت وصل شود - به خصوص که اینترنت موبایل نیز دردسترس همگان قرار دارد - و با وجود گجت‌ها و تلفن‌های هوشمند، خرید خود را به سهولت انجام دهد.

در سال‌های اخیر مشتریان ارتباط خوبی با رسانه‌های اجتماعی برفرار کردند، نه تنها خرید آنلاین انجام می‌دهند بلکه به اطلاعات منتشر شده توسط کاربران دیگر در رسانه و شبکه‌های اجتماعی نیز اعتماد می‌کنند. مشتریان معتقدند که کاربران دیگر، هم در مورد مزایا و هم در مورد معایب محصولات صحبت می‌کنند.

 

اینستاگرام

در 6 اکتبر سال 2010، اینستاگرام معرفی شد؛ این رسانه اجتماعی تا دسامبر سال 2014، 300 میلیون کاربر را جذب خود کرد. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می‌دهد تا عکس و تصاویر دلخواهشان را به همراه یک دقیقه ویدئو در لحظه به اشتراک گذارند. اینستاگرام اپلیکیشن خود را این گونه تعریف می‌کند: یک راه سرگرم کننده و آسان برای به اشتراک گذاشتن تصاویر زندگی خود با دوستانتان. این اپلیکیشن نسبت به بستر‌های دیگر همچون فیسبوک و بلاگ، رابط کاربری راحت‌تر و صفحات ساده‌تری دارد؛ بنابراین کاربران ترجیح می‌دهند وقت بیشتری را برای خواندن کپشن و کامنت‌های گذاشته شده توسط کاربران دیگر صرف کنند. بر اساس همین استقبال عموم مردم، فروشندگان ترجیح می‌دهند که کسب و کار خود را در این بستر توسعه دهند.

 

UGC - محتوای تولید شده توسط کاربران

به هرگونه متن، عکس با ویدئویی که در اینترنت - بستر‌هایی مانند اینستاگرام، توییتر، قیس بوک و یوتیوب -  بارگذاری شود، محتوای تولید شده توسط کاربران گویند. طبق تعریف دیگری UGC به هر محتوای مثبت یا منفی ای که  توسط مشتریان بالقوه و بالفعل در مورد یک محصول یا شرکت ایجاد می شود و از طریق اینترنت در دسترس است، گفته می‌شود.
  تولید کنندگان محتوا معمولا از زبان افراد مشهور برای بیان مزایای محصولات یا خدمات کسب و کارها استفاده می‌کنند؛ در حالی که محتوای تولید شده توسط مشتریان بر اساس تجربه  شخصی خود آن‌ها و بدون هیچ قصد تبلیغاتی است؛ بنابراین برای عموم مردم و مشتریان بالقوه، قابل اعتماد، مفید و بی‌طرفانه‌تر است.
مشتریان آنلاین همیشه در تصمیم گیری خرید بر محتوای تولید شده توسط سایر مشتریان تکیه می‌کنند. بر همین اساس محتوای تولید شده مشتریان تاثیر بسیاری بر اعتبار، منفعت و ریسک درک شده توسط کاربران دیگر دارد. در اینجا سه فرض را در نظر می‌گیریم:
•    UGC تأثیر مثبتی بر اعتبار درک شده توسط کاربران دیگر دارد.
•    UGC تأثیر مثبتی بر منفعت درک شده از طرف کاربران دیگر دارد.
•    UGC باعث تأثیر مثبتی بر ریسک درک شده از طرف کاربران دیگر دارد.

 

1- اعتبار

امروزه مشتریان آنلاین معتقد هستند که محتوای تولیدی مشتریان دیگر، اعتبار بیشتری نسبت به محتوای تولیدی کسب و کارها دارد. این اعتبار به دلیل تخصص و اعتماد به نفس در افراد به وجود می‌آید. مشتریان یکدیگر را به عنوان منبع اطلاعات قابل اعتباری که دارای اطلاعات صحیح هستند، می‌بینند. این اعتبار می‌تواند بر نگرش افراد تاثیر گذار باشد و منجر به خرید شود. بنابراین اعتبار درک شده توسط مشتریان بالقوه بر نگرش نسبت به UGC تاثیر مثبتی می‌گذارد.

2- ریسک

ریسک، عدم اطمینانی است که به طور معمول اجتناب ناپذیر است، مگر اینکه مشتریان دارای دانش و تجربه قبلی باشند که آن‌ها را درتصمیم گیری کمک کند. ریسک درک شده از طرف مشتری در واقع یک برداشت ذهنی است و به عنوان سطحی از عدم اطمینان مشتریان تعریف می‌شود که در اثر تصمیمات خرید آنلاین قبلی به وجود آمده است. در صورتی که خرید یک محصول جدید یا گران قیمت مطرح باشد، ریسک از دید مشتری بیشتر است؛ اگر مشتریان بتوانند اطلاعات مربوط به محصول را قبل از تصمیم به خرید دریافت و درک کنند، سطح عدم اطمینان کاهش یابد، بنابراین UGC در کاهش ریسک می تواند موثر باشد.
ریسک از سوی مشتریان انواع متفاوتی دارد، مانند ریسک عملکرد، هزینه، زمان، روانشناختی، اجتماعی، حفظ حریم خصوصی و ریسک کلی. با توجه به مطالب بیان شده، ریسک درک شده توسط مشتریان تاثیر منفی بر منفعت درک شده آن ها دارد و می‌تواند مانع ای برای خرید مشتریان باشد.

3- منفعت ادراکی

منفعت درک شده توسط مشتری می‌تواند عاملی تاثیر گذار باشد و باعث بروز عکس العمل از طرف مشتری در مقابل اطلاعات ارائه شده توسط مشتریان دیگر شود، نگرش وی را تغییر دهد و منجر به تصمیم خرید شود.
  منفعت ادراک شده در واقع سودی – سریع، مفید و آسان - است که از پیام یا اطلاعات به اشتراک گذاشته شده توسط مشتریان دیگر در اینستاگرام یا بسترهای دیگر در رابطه با محصول یا خدمتی به دست می‌آید. محتوای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی بر اساس تجربیات خود کاربران است و  می تواند ریسک تصمیم گیری کاربران دیگر را کاهش دهد. بنابراین منفعتی که در اثر به اشتراک گذاری این اطلاعات عاید مشتریان می‌شود باعث ایجاد نگرشی مثبت نسبت به UGC می‌شود.

 

نگرش مثبت نسبت به UGC

نگرش مثبت مشتری منجر به خرید می‌شود در حالی که این نگرش با توجه به رفتار، انگیزه، رضایت و نارضایتی، محیط اطراف مشتری، نوآوری، خلاقیت و تکنولوژی به کار رفته در محصول یا خدمت، به سرعت در حال تغییر است.
  بر اساس مطالعات انجام شده یک تجربه لذت بخش در خرید آنلاین در مشتریان نگرش مثبت ایجاد می‌کند. پیش از این، فضای فیزیکی در هنگام خرید بر تصمیم مشتری تاثیر گذار بود. در حال حاضر برای خرید آنلاین، طراحی بستر مجازی نباید کسل کننده و پیچیده باشد. به عنوان مثال رابط کاربری در اینستاگرام در مقایسه با رسانه‌های اجتماعی دیگر از پیچیدگی کمتری برخوردار است؛ این ویژگی باعث می شود اطلاعاتی که توسط سایر کاربران تولید می‌شود، راحت تر و سریع تر در دسترس دیگران قرارگیرد و تجربه خرید آنلاین، رضایت بخش تر و با آرامش بیشتری همراه باشد. بنابراین می‌توان گفت که نگرش مثبت نسبت به محتوای تولید شده توسط دیگران باعث افزایش احتمال خرید می‌شود.

 

انگیزه خرید آنلاین

امروزه معمولا کاربران قبل از تصمیم گیری در مورد خرید، در رسانه‌های اجتماعی به دنبال اطلاعات مربوط به محصول و بازخورد مشتریان قبلی می‌گردند، زیرا به محتوای تولید شده توسط کاربران دیگر، به ویژه در اینستاگرام، اعتماد بیشتری دارند. این اعتماد به این دلیل است که مشتریان قبلی تجربه خریدی دارند که به مشتریان بالقوه در امر تصمیم گیری برای خرید کمک می‌کند. کامنت ها توسط فروشندگان یا سایر مشتریان نوشته می‌شود. مشتریان بالقوه معمولا تصمیم خرید خود را پس از خواندن تمام کامنت های تولید شده توسط کاربران دیگر اتخاذ می‌کنند.
  با توجه به مطالب گفته شد UGC باعث کاهش ریسک درک شده از طرف مشتریان می‌شود که به موجب آن مشتریان بالقوه می‌توانند تصمیمات بهتری را اتخاذ کنند.


مطالعه بر روی محتوای تولید شده کاربران از سال 1960 آغاز شد ولی تا سال 2000 نگاه جدی به آن نشده بود. UGC فعالیت کاربران آنلاینی است که از طریق بستر مناسب، بررسی‌ها، نظرات و بازخوردهای خود درباره آنچه مصرف یا خرید می‌کنند، به اشتراک می‌گذارند و معتقد هستند که به اشتراک گذاری اطلاعات در تصمیم گیری خرید به دیگر کاربران کمک می‌کند.